Dlaczego warto mieć w domu zwierzaka? Powodów jest bardzo wiele!

czy warto mieć zwierzęta

Istnieje naprawdę bardzo wiele korzyści z posiadania psa, kota czy innego zwierzaka w swoim mieszkaniu. Bardzo często myślimy o tym, aby takiego zwierzaka kupić dla naszego dziecka, ale przecież także i wielu dorosłych decyduje się na posiadanie pupila. Wszystko przez to, że warto mieć przy sobie zwierzaka, który może szybko stać się naszym przyjacielem. Zastanawiając się nad tym, czy warto mieć zwierzęta można poczytać o tym, w jaki sposób trzeba się opiekować rybkami w akwarium, kotem czy też świnką morską, aby wybrać zwierzę, które będzie pasowało do naszego charakteru. Największe podziały zazwyczaj powstają pomiędzy posiadaczami psów oraz kotów, gdzie żadna strona nie umie sobie nawet wyobrazić posiadania innego zwierzaka niż ten, którego mają dotychczas. To dowodzi temu, że każdy ma jakieś preferencje, a każde zwierze jest inne.

Ktoś, kto jest z nami zawsze, ale też ktoś, kto wymaga naszej opieki

Niektórzy ludzie decydują się na posiadanie zwierzaka właśnie po to, aby mieć obok siebie towarzysza. Oczywiście, kontakt z takim zwierzęciem może być różny, gdyż całkiem inaczej jest mieć kota niewychodzącego oraz psa w kojcu. A jednak, faktycznie jest tak, że pies lub kot może być dla nas świetnym towarzyszem i przyjacielem na wiele długich lat. Osoby samotne bardzo często decydują się na posiadanie jakiegoś zwierzęcia w domu. Pamiętajmy jednak o tym, że nie jest to jednostronna relacja, gdyż w zamian takie zwierzę wymaga opieki. Trzeba być też przygotowanym na to, że w zupełnie inny sposób będziemy się opiekować na przykład kotem rasowym o długiej sierści niż dachowcem, gdyż taki kot rasowy będzie wymagał tej opieki więcej już z tytułu samych zabiegów pielęgnacyjnych, jakie trzeba będzie wykonywać. Fakt ten, że posiadanie zwierzęcia wiąże się z obowiązkami tłumaczy się już małym dzieciom, czasem trzeba jednak uświadomić to także dorosłym. Na pewno nie można decydować się na posiadanie zwierzęcia pod wpływem impulsu, nie jest to też dobry pomysł na prezent pod choinkę lub na jakąkolwiek inną okazję.

Wiele korzyści, jakie niesie posiadanie zwierzaka

Dzięki obecności zwierzaka w domu od razu możemy poczuć się mniej zestresowani. Obecność pupila pozwala obniżać poziom cholesterolu, ciśnienie krwi, a także zmniejszać ryzyko ataku serca czy też udaru. Bardzo często psy lub koty mogą być dla człowieka terapeutami, a tym samym pomagać im w stanach depresyjnych, być ich przewodnikami, kiedy mają kłopoty ze zdrowiem, albo też pomagać w walce z cukrzycą. Jeśli małe dziecko ma od małego kontakt z sierścią czworonoga, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości będzie w mniejszym stopniu narażone na różnego rodzaju uczulenia i alergie.

Posiadanie zwierzaka bardzo często skłania nas też do całkowitej zmiany naszego trybu życia, a w wielu przypadkach jest to zmiana na lepsze. Konieczność wyprowadzania psa daje nam pretekst do spacerów na świeżym powietrzu, co może pozytywnie wpłynąć na naszą kondycję psychiczną. Jeśli wychodzimy z psem, który każdego dnia musi się wybiegać- razem z nim zażywamy aktywności fizycznej, co z pewnością jest dla nas dużo korzystniejsze niż leżenie przed telewizorem.