W jaki sposób nawiązać kontakt z naszym psem?

jak rozmawiać z psem

Między właścicielem psa a jego pupilem z czasem wytwarza się pewna specyficzna więź oraz nić komunikacji. Jednakże, początku wspólnych relacji mogą wcale nie być takie proste, zwłaszcza, kiedy nasz czworonóg jeszcze do końca nie wie, w jaki sposób ma się zachowywać, nie rozumie co mu wolno, a czego nie, a także nie rozumie podstawowych komend. Dlatego też mówi się, że z psem trzeba nawiązać pewien dialog, dzięki któremu późniejsze, wspólne życie w jednym mieszkaniu będzie znacznie łatwiejsze. Wobec tego, jak rozmawiać z psem i już od samego początku znajomości wytworzyć ze zwierzęciem specyficzną nić porozumienia? Warto poznać trochę to, jak pies funkcjonuje i w jaki sposób postrzega otaczający go świat.

Co pokazują badania?

Być może trudno będzie nam w to uwierzyć, ale zdecydowanie najlepsze rezultaty we wzajemnej komunikacji z psem można uzyskać, kiedy potraktuje się go trochę jak dziecko. Możemy więc spróbować w taki sposób się do niego zwracać, jakbyśmy to robili w sytuacji, kiedy mówilibyśmy do niemowlęcia. Nasz ton głosu powinien być lekko podniesiony, aby zwierzę miało pewność, że komunikujemy mu coś ważnego. Ton należy w odpowiedni sposób modyfikować, a to, co chcemy przekazać psu powinno zostać ubrane w krótkie zdania wypowiedziane jak najprostszym językiem. Zbyt wiele zdać złożonych zaczyna przypominać bełkot, słowa zlewają się w jedno i zwierzę nie ma szans na to, aby rozszyfrować taki monolog.

Kolejną rzeczą, którą warto wiedzieć to fakt, że psy są w stanie doskonale wyczuć intencje człowieka. Podczas wzajemnej relacji mocno koncentrują się też na mowie ciała oraz na gestach. Dlatego też przemawiając do naszego czworonoga z powodzeniem możemy wykorzystać proste gesty, które zobrazują to, co chcemy od niego wyegzekwować. Gesty są więc doskonałym wsparciem mowy i dodatkowym kanałem komunikacji niewerbalnej.

Jak nasze zachowanie pojmuje pies?

W relacji z naszym czworonogiem musimy też wziąć pod uwagę inną, bardzo ważną rzecz- psy w ogóle nie rozumieją tego, jak płynie czas. Jeśli więc zostaną nagrodzone lub ukarane, łączą to wzmocnienie z tym, co wydarzyło się w tym samym momencie lub przed chwilą. Jeśli otrzymają więc karę za to, co zrobiły kilka godzin temu- w ogóle nie skojarzą jej z tą, konkretną czynnością. Nieświadomie więc możemy nagrodzić psa za złe zachowanie i ukarać go za coś, co zrobił dobrze.

Podczas procesu wychowywania psa szalenie ważne jest też to, aby tresując go ciągle korzystać z tym samych, niezmiennych komend głosowych. Pies będzie się ich uczył i z czasem zacznie na nie reagować, „siad” jednak zawsze musi brzmieć tak samo, a „leżeć” zawsze musi być jedną i tą samą komendą. W procesie wychowywania psa oczywiście najlepiej sprawdza się nagradzanie czworonoga za poprawne zachowania. Pozytywne wzmocnienia pozwalają utrwalać sposób zachowywania się, a co za tym idzie- kształtują zwierzę. Na początku możemy nagradzać psa za każde poprawne zachowanie, a później wydłużać czas oczekiwania na nagrodę podając mu przysmak po kilku poprawnych zachowaniach. Wówczas sam fakt bycia posłusznym będzie kojarzył mu się z nagrodą.