W jaki sposób wytresować swojego psa?

pies tresura

Każdy właściciel ma jakieś swoje wymagania, co do tego, co powinien robić i jak powinien zachowywać się pies w naszym domu. Nawet jeśli nie mamy w planach zbytnio go tresować, za pewne chcielibyśmy nauczyć go kilku podstawowych czynności lub też sprawić, aby był posłuszny. A może wręcz przeciwnie, zależy nam na tym, aby nasz pies już od szczeniaka był ułożony i potrafił wykonywać różne czynności na komendę. Pamiętajmy, że każdy pies jest inny i ma inny charakter, a więc cały proces nauki może się różnić w zależności od tego, z jakim zwierzęciem mamy do czynienia. Wobec tego, jak tresować psy, aby uzyskać naprawdę dobre rezultaty? Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które ułatwią nam to zadanie.

Systematycznie, ale powoli i po trochę

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że im dłuższe sesje szkoleniowe, tym lepszy efekt uda się nam wypracować w krótszym czasie. Nic bardziej mylnego. Pamiętajmy bowiem o tym, że psy nie są w stanie długo skoncentrować się na jednej rzeczy, dlatego codzienna sesja po około kwadrans powinna być absolutnie wystarczająca. Najlepiej też, aby zawsze to ta sama osoba zajmowała się szkoleniem zwierzęcia, bo to ona będzie przez psa postrzegana jako lider, a co za tym idzie- będzie w stanie wyegzekwować u zwierzęcia posłuszeństwo.

Pozytywne wzmocnienia kluczem do sukcesu

To niejako podstawa tresury. Poprawne zachowania podczas sesji treningowej zawsze powinny być nagradzane. Dzięki nagrodzie pies rozumie, że zachowuje się w taki sposób, w jaki tego oczekujemy. Z czasem dobrze jest jednak wydłużyć częstotliwość przyznawania nagród, aby w końcu przyznawać jeden przysmak za kilka poprawnie wykonanych czynności. Dzięki temu pies nie będzie kojarzył konkretnego zachowania z przysmakiem, a raczej to, że to bycie posłusznym jest opłacalne i nagradzane.

Konieczne jest bycie stanowczym i konsekwentnym. Kiedy pies zachowuje się w sposób nieodpowiedni, najlepiej od razu pokazać mu, że nie powinien tego robić na przykład mówiąc „nie” lub „nie wolno” i odsuwając czworonoga. Co istotne, podczas tresury zawsze powinniśmy używać tych samych komend głosowych, gdyż zwierze się ich uczy. W ten sam sposób musimy artykułować rozkaz tego, aby pies się zatrzymał, położył się czy też przeturlał. Istotne też jest to, aby sesje tresury kojarzyły się psu z czymś pozytywnym- w przeciwnym razie niechętnie będzie z nami wychodził przeczuwając coś złego i niepotrzebnie się stresując. A ponieważ najbardziej zapada w pamięć to, jak taka sesja się zakończyła, każda tresura powinna kończyć się niewielką nagrodą dla naszego pupila.

Pamiętajmy o tym, że na efekty codziennych sesji być może trzeba będzie poczekać. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość i dać zwierzęciu czas na wypracowanie odpowiedniego zachowania, gdyż na pewno się to opłaci. Konsekwencja, a także regularność sesji tresury powinna dać naprawdę świetne rezultaty, a dzięki temu nasz pies może być grzeczny i ułożony. Warto więc zainteresować się tym tematem na poważnie.