Kiedy przydomowa oczyszczalnia ścieków wymaga inspekcji i serwisowania

Zarówno w przypadku dużych oczyszczalni ścieków, z jakimi mamy do czynienia w przypadku kanalizacji systemowej, jak i w przypadku pojedynczych, przydomowych oczyszczalni- konieczne jest regularne sprawdzanie stanu technicznego pracy tych elementów tak, aby cały system mógł działać bezawaryjnie. Jeśli coś ulegnie awarii- zazwyczaj i tak prędzej czy później się o tym przekonamy.

W takiej oczyszczalni zazwyczaj możemy mieć do czynienia z uszkodzeniem pracy urządzeń, wiele awarii powoduje także muł, jaki gromadzi się w konsekwencji działalności brudnej wody. Uszkodzenia pracy oczyszczalni mogą być także spowodowane działalnością mikroorganizmów, jakie są obecne w wodzie, które to sprawiają, że oczyszczalnia biologiczna przestaje poprawnie funkcjonować. Serwis oczyszczalni ścieków – na przykład wykonywany przez firmę Terlan- może też dotyczyć przebudowy całego systemu- w przypadku małych, przydomowych oczyszczalni takie przekształcenie może dotyczyć przejścia z systemu drenażowego na biologiczny.

 

Kiedy zdarzy się awaria- czasem wezwanie firmy serwisowej jest konieczne

 

Awarie zdarzają się także w przydomowych studzienkach, które są jednym z elementów całej kanalizacji systemowej, która obejmuje teren gminy. Kiedy wiec zauważymy brak drożności w kanalizacji, studzienka zaczyna piszczeń i nie przepompowuje ścieków- przychodzi czas na to, aby zgłosić jej awarię.

Bardzo często taka usterka jest związana z tym, że we wnętrzu studzienki pozostał jakiś spory przedmiot, który blokuje przepływ ścieków- taki, który raczej nie powinien się w niej znaleźć. Jako świadomi użytkownicy kanalizacji powinniśmy wiedzieć, aby nie wyrzucać do odpływu większych elementów- resztek jedzenia, pampersów czy też jednorazowych środków higienicznych, które bardzo szybko mogą spowodować zapchanie systemu, którego udrożnienie będą musieli wykonać fachowcy. Tak naprawdę jedynym tworzywem, jakie bez ograniczeń można wrzucać do odpływu jest papier toaletowy- cienki materiał, z jakiego jest on wykonany szybko nasiąka i ulega rozpuszczeniu pod wpływem działania wody.