Na co zwrócić uwagę zawierając umowę kupna mieszkania?

mieszkanie

Kupno mieszkania na własność to zazwyczaj wielkie wydarzenie, które ma wpływ na całe nasze życie. Często jest zwieńczeniem naprawdę długich poszukiwań czy też lata odkładania oszczędności na ten właśnie cel. Dlatego też, kiedy już znajdziemy lokal idealny, czasem warto poświęcić kilka chwil więcej na to, aby punkt po punkcie przeanalizować, co zawiera w praktyce przedłożona nam umowa kupna mieszkania. Są bowiem pewne istotne kwestie, na które zawsze powinno się zwrócić uwagę, a na pewno powinno się poświęcić swój czas na świadome zapoznanie się z takim dokumentem. W niektórych przypadkach konieczna może się okazać nawet pomoc adwokata, chociażby kancelarii Smr-law. Może się bowiem okazać, że bez pomocy osoby lepiej znającej prawo od nas, możemy przystać na niekorzystne dla siebie warunki.

Kwestie, które mogą okazać się bardzo istotne

Już podczas pierwszych poważnych rozmów z właścicielem trzeba koniecznie poprosić o dokumenty związane z nieruchomością. Najlepiej, aby była to kopia dokumentu poświadczającego prawo do dysponowania przez daną osobą tą konkretną nieruchomością. Dobrze jest chociażby otrzymać numer księgi wieczystej. Dodatkowymi dokumentami może być też plan nieruchomości lub też certyfikat energetyczny domu, jeśli nieruchomość taki posiada. Ju na starcie trzeba też spytać o wszystkie koszty dodatkowe związane z użytkowaniem nieruchomości w praktyce. A więc za czynsz miejski, koszty wywozu śmieci, opłaty administracyjne, koszty ogrzewania czy konieczne do przeprowadzenia remonty. Na miejscu są też pytania o datę ostatniego remontu, wiek budynku, w ramach którego znajduje się nieruchomość czy też to, czy do mieszkania jest przypisany garaż czy też komórka lokatorska. Im więcej informacji uzyskamy tym lepiej.

Warto mieć na uwadze ważną informację płynącą z danych statystycznych- kupujący mieszkanie z rynku wtórnego najczęściej obawiają się o ukryte koszty, jakie będą musieli ponieść z tytułu remontów, które będą konieczne do przeprowadzenia już w momencie użytkowania lokalu. Dlatego też tak istotne są dokładne oględziny budynku oraz samej nieruchomości w momencie, kiedy jeszcze umowa nie zostanie podpisana. Można na takie oględziny wziąć nawet ze sobą osobę, która lepiej zna się na kwestiach budowlanych. Wszelkie wyłapane na tym etapie usterki są kartą przetargową w ewentualnych negocjacjach ceny kupna. Wszelkie zauważone już po zakupie będą wymagały naprawy na całkowity koszt posiadacza.