Najpotężniejsze superbohaterki z uniwersum Marvela i DC – musisz o nich wiedzieć!

Stary i dobry cytat Winstona Churchila głosi, że to ,,mężczyźni rządzą światem, a mężczyznami kobiety’’. To też w duchu tego twierdzenia warto przedstawić kilka najpotężniejszych i najciekawszych superbohaterek osadzonych w uniwersum Marvela oraz DC Comics. O ile nikt nie ma problemu z rozpoznaniem takich postaci jak Superma, Spider-Man, Kapitan Ameryka, czy Thor, to z niektórymi (naprawdę potężnymi) kobietami może być różnie. Postaramy się to zmienić!

 

Kobiety w komiksach

Od samego początku najpopularniejszymi (i przez chwilę jedynymi) superbohaterami byli mężczyźni. Jeśli chodzi o DC to oczywiście zaczęło się od Supermana, natomiast w przypadku Marvela nie była to postać szczególnie dzisiaj znana, gdyż był to Human Torch. Tak czy inaczej, definitywnie nie była to kobieta. Z czasem jednak ten nurt zaczął się zmieniać. Jednak aby mogło dojść do sytuacji, w której żeńskie superbohaterki zyskały taki sam poziom jak mężczyźni, najpierw musiały być w większości antybohaterkami lub pomocnikami superbohaterów. Nie było więc łatwo.

 

Co u kobiet z DC Comics?

Z DC Comics przede wszystkim kojarzy nam się Wonder Woman. Powstała ona w 1941 roku w odpowiedzi na coraz to częstsze głosy na temat potrzeby spopularyzowania feminizmu. Miała być ona wręcz odzwierciedleniem tego podejścia. Wonder Woman nie przedstawiała jedynie postaci pobocznej, która może być pomocą dla dzielnego mężczyzny. Była dzielna, silna, bystra – idealna inspiracja dla każdej młodej dziewczyny!

 

Kolejną postacią również osadzoną w uniwersum DC jest Supergirl. Powstała ona w 1959 roku i również była usposobieniem fiminizmu. Nie każdy jednak przepada za tak nieskazitelnymi postaciami. Bez obaw, Uniwersum DC Comics ma do zaoferowania znacznie więcej. A konkretnie – Catwoman.

 

Kobiety od Marvel Comics

Opisując kobiety należące do uniwersum Marvela, nie sposób pominąć Black Widow. Ta niesamowita bohaterka na początku działała w opozycji do Iron Mana. Była sowieckim szpiegiem i starała się jak mogła pokrzyżować plany Tonego Starka. Jednak nie minęło wiele czasu aż Natasha Romanoff, stała się prawdziwą superbohaterką. Dołączenie do S.H.I.E.L.D i Avengersów bez wątpienia wydarzenie, które przemawia za byciem po dobrej stronie mocy. Black Widow dysponuje niezwykłą siłą i wieczną młodością. Czego chcieć więcej?

Marvel oferuje nam sporo ciekawych kobiet. Wiele z nich znajduje się, chociażby wśród x-menów. Bez wątpienia możemy wymienić taką bohaterkę jak Storm, czy Jean Grey. Ta druga jest przykładem postaci posiadającej moc tak ogromną, że przewyższa ją samą. Jest ona zatem niezwykle potężna, ale i niebezpieczna, zarówno dla siebie, jak i otoczenia.

 

Wiele z superbohaterek Marvela, czy też DC doczekało się seriali poświęconych w całości im samym. Jedną z nich jest Jessica Jones. Warto wobec tego zainteresować się pozycjami dostępnymi na Netflixie.