Jak opiekować się szczeniakiem?

opieka nad zwierzętami

Pies w domu to bardzo często duża rewolucja dla wszystkich członków rodziny i wielkie wydarzenie. Dodatkowo, jeśli mamy u siebie w mieszkaniu zwierzaka po raz pierwszy, zazwyczaj nie do końca jeszcze wiemy, w jaki sposób powinniśmy się z nim obchodzić i jak nauczyć go podstawowych czynności- na przykład tego, aby swoje potrzeby załatwiał podczas spacerów. Dlatego też jeszcze zanim przyniesiemy do siebie do domu czworonoga, dobrym pomysłem jest poczytanie poradników i artykułów odnośnie tego, jak zająć się szczeniakiem i jakie czynności wykonać w pierwszej kolejności. Pamiętajmy także o tym, że opieka nas zwierzętami wymaga od nas czasu i poświęcenia, będziemy więc musieli poświęcić na ten cel nasz czas wolny, a regularne spacery z czworonogiem staną się jednym z naszych obowiązków.

Wizyta u lekarza weterynarii

Może się to wydawać zabawne, ale zaraz po tym, jak zabierzemy psa od poprzedniego właściciela, dobrze jest zrobić mu „przegląd” u lekarza weterynarii. Lekarz będzie mógł sprawdzić, w jakim stanie znajduje się zwierzak i czy nie cierpi na jakieś choroby. Oczywiście, koniecznie trzeba wykonać psu obowiązkowe szczepienia, a także założyć mu specjalną książeczkę, w której znajdzie się informacja o przeprowadzonych zabiegach. Inną, ważną sprawą organizacyjną jest zakup odpowiedniej karmy lub też poproszenie o poradę lekarza weterynarii, co do tego, jakie posiłki powinien spożywać nasz pies. Szczególne znaczenie ma to w sytuacji, kiedy nasz pupil jest określonej rasy, a także jeśli już na starcie wiemy, że boryka się z jakimiś zdrowotnymi przypadłościami. Specjalny schemat żywienia i bardziej specjalistyczne karmy przeznaczone są dla zwierząt kastrowanych i sterylizowanych. Zazwyczaj, oprócz karmy suchej trzeba będzie się też zaopatrzyć w karmę mokrą, a być może dobrym pomysłem będzie też regularne podawanie psu surowego mięsa.

Codzienna potrzeba bycia w ruchu

Tak naprawdę niezależnie od tego, czy zamieszka u nas szczeniak czy większy pies- każdy potrzebuje dziennej dawki ruchu. Dlatego też przynajmniej jeden spacer w ciągu dnia powinien być dłuższy, aby umożliwić psu swobodne wybieganie się. Także i w domu możemy dawkować psu aktywność fizyczną poprzez zabawę, z której to możliwości szczególnie chętnie korzystają szczeniaki. W przypadku piesków, które mają do około pół roku życia, bardzo ważne jest też, aby zaopatrzyć zwierzaka w coś, co będzie mógł swobodnie gryźć. To czas, kiedy wyżynają się zęby, co może swędzieć i być bolesne, a co za tym idzie psiak może mieć ochotę gryźć wszystko, co napotka na swojej drodze. Najlepiej od razu uczyć go, aby gryzł zabawki lub kości do tego przeznaczone, a dzięki temu od małego będzie wiedział, że nie powinno się gryźć kapci ani mebli.

Najlepiej też już od pierwszych miesięcy życia psa uczyć go podstawowych komend, a już na pierwszym spacerze konieczna jest smycz, a w przypadku większych psów- kaganiec. Tylko w taki sposób możemy sprawić, aby takie wyjście na spacer było dla czworonoga bezpieczne, co ma także wpływ na nas samych i na każdego, kogo napotkamy po drodze.