Pierwsze dnia psa w domu- co robić?

pies w domu

Dla wielu rodzin te pierwsze dni z nowym pupilem są szczególne, ale mogą być też szczególnie trudne. Jeszcze się nie znamy i nie wiemy, w jaki sposób się ze sobą komunikować. Jest to o tyle trudne, że jeśli dotąd nie mieliśmy psa, wszystkiego musimy się nauczyć od zera. Jesteśmy więc dopiero na samym początku jakiejkolwiek tresury, a zwierzę może jeszcze nie wiedzieć, co mu wolno, a czego nie. W takiej sytuacji, kiedy nie mamy jeszcze pewności, co do tego, jak zwierzę się zachowa- zawsze powinniśmy się kierować zasadą ograniczonego zaufania. Dlatego też pies w domu to pewna rewolucja, a w jego wychowanie powinna być zaangażowana cała rodzina. Musimy też uzbroić się w cierpliwość, gdyż każde zwierzę ma swoje własne tempo uczenia się.

Stanowczo, ale nie nachalnie

Sposób naszego zachowania względem psa powinien być uzależniony od tego, w jakim jest on wieku. W przypadku szczeniaków możemy pozwolić sobie od razu na godziny zabawy, czochrania i głaskania. Z kolei starsze psy zazwyczaj na początku zachowują dystans, mogą być nieufne i powoli badać nowe terytorium. W takim przypadku nie powinniśmy być zbyt nachalni, a najlepiej dać czas zwierzęciu na to, aby oswoiło się z nowym mieszkaniem, a także z domownikami. Niezależnie od tego, jaki będzie ten początek znajomości, biorąc psa do siebie najlepiej przez te pierwsze dni poświęcić mu maksymalnie tyle czasu ile tylko jesteśmy w stanie.

Równie ważne jest tez to, aby już od początku pokazać zwierzakowi, jakie zasady panują w nowym miejscu. Musimy więc być stanowczy oraz konsekwentni, zarówno w kwestii załatwiania swoich potrzeb na zewnątrz, jak i w przypadku gryzienia kanapy czy wychodzenia na stół. Zdecydowanie łatwiej będzie naszemu pupilowi przyswoić sobie te zasady, jeśli zostanie z nimi skonfrontowany od razu. Dobrym pomysłem jest pewien stały schemat wychodzenia na spacery oraz spożywania posiłków. To nie muszą być za każdym razem te same godziny, ale stworzenie pewnej rutyny na pewno będzie bardzo pomocne. Ta zwierzakowi pewne poczucie bezpieczeństwa.

Uczymy się spacerować- to bardzo ważne!

Podczas pierwszych spacerów bardzo ważne jest bezpieczeństwo. Dlatego konieczna jest smycz, a także to, aby nie spuszczać zwierzęcia ze smyczy nawet tam, gdzie nie ma żadnych innych przechodniów. Większe czworonogi dodatkowo powinny mieć kaganiec. Oprócz trzymania swojego czworonoga na smyczy, dobrze jest zacząć jego tresurę od nauczenia go, czym jest komenda „stop”. W taki sposób będziemy mu sygnalizować, że powinien się zatrzymać widząc innego psa lub też wykonując inne, niepożądane zachowania. Bardzo często takie ułożenie psa na starcie już pozwala sprawić, aby był bardziej posłuszny. Kolejną ważną komendą jest przywoływanie czworonoga. Dopiero w momencie, kiedy będziemy absolutnie pewni, że będzie na nią reagował, będziemy mogli zacząć spuszczać go ze smyczy. Jeśli więc nasz pupil zawsze pojawia się na wezwanie- można dać mu odrobinę więcej wolności.