W jaki sposób podróżować ze zwierzętami?

podróże ze zwierzętami

Prawidłowy sposób transportowania zwierzęcia w naszym samochodzie jest ważny z wielu względów. Tym, co najbardziej oczywiste to fakt, że wpływa to zarówno na bezpieczeństwo naszego pupila, jak i na nasze własne, a nawet na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Po drugie, sposób przewożenia zwierzęcia ma też spore znaczenie dla jego komfortu psychicznego. Dla żadnego pupila jazda samochodem nie jest niczym normalnym, może więc powodować stres, lęk oraz niepokój. Aczkolwiek, można przyzwyczaić zwierzaka do takiego sposobu poruszania się po mieście. Jeśli więc chcemy wyruszyć z naszym podopiecznym w podróż, poczytajmy o tym, w jaki sposób podejść do tego zadania jak najbardziej profesjonalnie. Tym samym i my będziemy spokojniejsi i lepiej będziemy znosić podróże całą rodziną wraz ze zwierzakami.

Przewozimy mniejsze zwierzęta

W przypadku mniejszych pupilu- a mowa tutaj o kotach, psach mniejszych raz i wszystkich gryzoniach- zdecydowanie najlepszym i tak naprawdę jedynym dozwolonym sposobem ich transportowania jest wykorzystanie dedykowanego do tego celu transportera lub klatki. W takim transporterze zwierzę ma też ograniczoną widoczność, dzięki czemu może poczuć się bezpieczniej i może się uspokoić. Transporter posiada też odpowiednie wloty powietrza, dzięki czemu przewożenie w nim zwierzaka jest bezpieczne dla jego zdrowia i wygodne. Dzięki temu, że transport jest zamykany, nie musimy się obawiać o to, czy zwierze nam nie ucieknie. Aby dodatkowo zmniejszyć stres pupila związany z podróżowaniem, można do środka włożyć mu jego ulubiony kocyk lub też znajomą zabawkę.

Przewozimy dużego zwierzaka

Są takie rasy psów, które raczej nie mają szans na to, aby zmieścić się nawet w dużym transporterze. W takim przypadku, aby uczynić podróże ze zwierzętami jak najbardziej bezpiecznymi, możemy zdecydować się na stałe zainstalować w swoim samochodzie specjalną kratkę, która odgrodzi przód samochodu wraz z kierowcą od tylnej części, w której transportowany będzie pies. Alternatywę stanowi przewożenie psa w bagażniku, oczywiście, jest to możliwe tylko w samochodach ze specjalnym nadwoziem, gdzie dodatkowo zdjęta jest górna półka. Nie powinno się przewozić zwierzęcia w ciasnym i ciemnym bagażniku.

Pewną nowością są specjalne pasy oraz szelki dla psów. Podróżując na tylnym siedzeniu można więc psa przypiąć za pomocą pasów, które są lekko elastyczne i dają pewną minimalną swobodę zwierzęciu, ale jednocześnie utrzymują go w ryzach na miejscu pasażerskim.

Pamiętajmy też o tym, że im szybciej zaczniemy zwierzę przyzwyczajać do regularnej jazdy samochodem, tym lepiej będzie je ono znosić. Podczas naprawdę długich, wielogodzinnych podróży trzeba też koniecznie planować przerwy, aby zwierzę mogło załatwić swoje potrzeby i rozprostować kości. W podróż zabierzmy ze sobą przysmaki, które nasz pupil lubi i dobrze zna, a także nie zapominajmy o tym, że zwierze musi pić. W szczególnych przypadkach, kiedy zwierzę trzeba przetransportować, a bardzo źle znosi ono jazdę samochodem, można się zwrócić o pomoc do lekarza weterynarii.